3 spalvų derinimo taisyklės interjere

Niekas nėra gimęs iškart mokėdamas derinti spalvas. Tai mokslas, kurį kremta aukštosiose dizaino mokyklose studijuojantys jaunuoliai. Stiliaus pojūtis išugdomas nuosekliai dirbant ir, žinoma, taikant tam tikras taisykles. Ne paslaptis, kad taisyklės ir yra pagrindinis elementas, apsprendžiantis spalvų derinimo interjere sėkmę. Į šį derinimą patenka ne tik sienų, tačiau sekcijos, komodos, sofos ar bet kurio kito baldo spalva. Norite tapti spalvų derinimo ekspertais savo namuose? Pateikiame taisykles, kuriomis vadovaudamiesi tai galite pasiekti.
Taisyklė „60-30-10“
Interjero dizaineriai sutinka, jog tai – tikriausiai pati seniausia spalvų derinimo interjere taisyklė. Kiekvienas skaičius apibūdina tam tikros spalvos procentalų kiekį interjere. 60 % kambario erdvės užima pagrindinė spalva, 30 % – antroji spalva, o 10 % atitenka akcentą kuriančiai spalvai.
Didžiausią dalį kambario užimanti spalva dažniausiai naudojama sienoms, grindims (tiek lentelėms, tiek dideliems ir mažiems kilimams), ir ja būna dekoruoti keletas didžiausių erdvėje esančių baldų. Tai gali būti sekcijos, sofos ar kiti baldai. Spalva gali būti naudojama ir langų uždangos priemonėms.
Antroji spalva naudojama kontrastui sukurti. Šis tonas pasitelkiamas siekiant pridėti erdvei gilumo ir ryškumo. Galiausiai trečioji spalva puošia tik mažutę dalį erdvės ir, panašiai kaip pirmoji, prideda kontrasto. Šios taisyklės pavyzdys galėtų būti toks:
- 60 % atitenka pilkai spalvai.
- 30 % kambario nudažyta šviesiai mėlyna spalva.
- 10 % lieka rožinei spalvai.
Tokiu atveju miegamajame rožine spalva dekoruotos pagalvėlės, pledai ir kiti smulkūs aksesuarai (pavyzdžiui, puodeliai, rėmeliai), o šviesiai mėlyna spalva padengti didesnę vietą erdvėje užimantys daiktai ar baldai – staliukas, lentynos. Galiausiai pilkos spalvos turėtų būti sekcijos, spintos arba lova.
Spalvų ratas
Spalvų rato schema – tai dar vienas puikus pagalbininkas derinant spalvas namų interjere. Ji turi du skirtingus naudojimo būdus. Tai:
- Analogiškos spalvos.
- Papildančios viena kitą spalvos.
Pirmuoju atveju kiekviena spalvų grupė rate yra padalinta į papildomas tris spalvų grupes (tai spalvos, esančios viena šalia kitos). Pavyzdžiui, tai gali būti žalia, šviesiai žalia ir geltona arba šviesiai oranžinė, oranžinė ir į raudonumą pereinanti oranžinė spalva.
Antruoju atveju iš spalvų rato išsirinkite dvi, tiesiai vieną priešais kitą esančias spalvas. Pavyzdžiui, tai gali būti geltona ir purpurinė, oranžinė ir mėlyna arba raudona ir žalia.
Trijų spalvų taisyklė
Šis principas kiek panašus į spalvų rato analogiško tono principą, tačiau šiuo atveju jūs galite pasirinkti kokias tik norite spalvas. Nors interjere tinka bet kokio nelyginio skaičiaus spalvų naudojimas, optimalus pasirinkimas, pasak interjero dizainerių, yra skaičius 3.
Pavyzdžiui, balta spalva gali būti pagrindinė, o ruda spalva verta nudažyti jūsų sekcijos ar miegamosios lovos rėmo paviršius. Galiausiai akcentui ir kontrastui sukurti naudokite geltoną toną – tokios spalvos gali būti pufas ar gėlė vazone. Taip sėkmingai išnaudosite trijų spalvų taisyklę.