Skirtingo amžiaus vaikų kambariai: kaip juos įrengti?
Vaiko kambarys – kone pagrindinė namų erdvė, kurioje šeimos mažiausieji praleidžia daugiausiai laiko, užsiimdami jiems miela veikla: žaidžia žaidimus, mokosi skaityti ir rašyti, daro namų darbus ir, svarbiausia – ilsisi. Šio kambario įrengimas skirtingo amžiaus vaikams gali tapti tikru iššūkiu, nes kiekvieno jų poreikiai ir veiklos augant skiriasi. Pateikiame jums keletą patarimų, kaip tinkamai įrengti šią vietą, kad ji taptų patogia, jaukia ir kokybišką poilsį garantuojančia erdve.
Vaiko kambarys – prioritetas šeimai
Prieš pradedant įrengti šį kambarį, svarbu žinoti, kad vaikų kambario interjeras priklauso nuo daugelio skirtingų aspektų. Į juos reikėtų atsižvelgti norint sukurti patogią, kokybišką erdvę sau ir savo vaikui. Štai keletas jų:
- Namų erdvės dydis. Bendras namų dydis yra itin svarbus kriterijus planuojant vaiko kambario įrengimo darbus. Reikėtų numatyti, kiek vietos galite skirti šiai erdvei ir pagal tai apgalvoti baldų kiekį, dydį ir jų funkcijas.
- Bendras namų interjeras. Prieš pradėdami įrengti vaiko kambarį, apsvarstykite, ar spalvų, baldų pasirinkimas dera prie bendro namų interjero. Spalvų vienovė ir panašaus interjero stiliaus vyravimas namuose gali suteikti harmonijos ir ramybės jausmą.
- Tėvų poreikiai. Svarbūs ne tik vaikų, tačiau ir tėvelių poreikiai. Planuokite vaikų erdvę taip, kad ją būtų patogu tvarkyti, prižiūrėti ir keisti.
- Vaikų amžius. Vaiko kambario erdvė turėtų būti pritaikyta skirtingo amžiaus vaikams – juk tai vieta tobulėti, augti ir mokytis naujų dalykų.
Stilingai ir praktiškai įrengti vaiko erdvę bus lengviau, jei atsižvelgsite į bendrą namų dydį, interjerą ir įvertinsite savo bei vaikų poreikius. Vaiko kambario baldai – vienas pagrindinių dalykų, leidžiantis sukurti malonią, jaukią ir praktišką poilsio erdvę kiekvienam.
Kūdikio kambarys
Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad kūdikio kambario įrengimas yra greitas ir daug dėmesio nereikalaujantis procesas, svarbu suprasti, kad šioje erdvėje daug laiko praleidžia ne tik mažylis, bet ir tėvai. Todėl tokia aplinka turi būti užpildyta tinkamais baldais ir interjero detalėmis, kurie užtikrins mažylio saugumą, patogumą ir tinkamą raidą.
Saugus ir kokybiškas poilsis
Nors naujagimio poreikiai ir nėra labai dideli, tačiau saugus ir kokybiškas poilsis – vienas pagrindinių prioritetų.
Pasak mokslininkų, pirmaisiais vaiko gyvenimo metais daugiausiai nelaimingų atsitikimų nutinka būtent čia, todėl tinkamas vaikiškos lovos pasirinkimas yra itin svarbus. Saugios mažylio lovytės turėtų būti:
- plačios ir ilgos;
- aukštomis apsauginėmis sienelėmis;
- tinkamais tarpais tarp sienelių.
Atsižvelgę į šiuos apsektus išsirinkti tinkamą ir visus saugumo standartus atitinkančią lovytę.
Kokybišką poilsį garantuoti gali ir ilgaamžiai bei kokybiški vaikiški čiužiniai. Kūdikiams rekomenduojama rinktis šiek tiek kietesnį čiužinį, kuris padėtų išlaikyti tinkamą vaiko laikyseną ir neleistų vystytis stuburo ar raumenų sistemos ligoms.
Be to, ergonomiški ir kokybiški čiužiniai turėtų kvėpuoti ir užtikrinti tinkamą lovos temperatūrą.
Patogus daiktų laikymas
Mažylio kambaryje dažnai laikomi svarbūs ir reikalingi jo priežiūrai daiktai – įvairūs žaislai, sauskelnės, patalynė, drabužiai ir kt. Todėl reikėtų pasirūpinti baldais, kurie užtikrintų patogų daiktų laikymą, be to, padėtų išlaikyti tvarkingą bei švarią kambario erdvę.
Vertėtų rinktis daug stalčių turinčias komodas ar spintas: taip galėsite lengviau suskirstyti daiktus ir pasiekti būtent tai, ko jums tuo metu reikia. Jeigu namų erdvė didesnė – pravers didelės spintos, lovos ar vaikų kambario baldų komplektai, kuriuos bus galima panaudojamos ir ateityje, augant vaikui.
Ramybę kurianti aplinka
Mažamečių vaikų kambario interjeras neatsiejamas ir nuo spalvų paletės. Tokio amžiaus vaikai yra itin jautrūs aplinkai, todėl kambario sienos ir baldai turėtų raminti, užtikrinti komfortą ir kokybišką poilsį.
Pastelinių ir švelnių spalvų baldai yra kone tinkamiausi mažylio kambariui, nes suteikia ramybės ir harmonijos, be to, leidžia atsipalaiduoti ir ilsėtis.
Darželinuko kambarys
Tokio amžiaus vaikai pradeda ypatingai domėtis namų aplinka, liesti ir kilnoti įvairius daiktus. Todėl svarbu tampa ne tik kokybiškas ir malonus poilsis, tačiau ir kambario erdvė, pritaikyta žaidimams ir naujoms veikloms.
Ekspertai teigia, kad darželio amžiaus vaikui reikėtų skirti bent 10 kv. metrų erdvės kambaryje, kad jis galėtų laisvai judėti ir užsiimti mėgstama veikla.
Todėl pasirinkite tokius baldus, kuriuose atsirastų vietos įvairiems žaidimams, piešimo reikmenims, vaiko rūbams. Ieškodami tinkamų baldų šio kambario įrengimui atkreipkite dėmesį į:
- Baldų funkcionalumą. Rinkitės ergonomiškus baldus, kurie atliktų net keletą funkcijų ir padėtų taupyti vietą kambaryje. Tam puikiai tinka vaikiškas rašomasis stalas su stalčiais ir integruotomis lentynėlėmis reikiamiems daiktams laikyti.
- Spalvas. Ikimokyklinio amžiaus vaikų kambario interjeras turėtų būti ryškus ir žaismingas. Taip bus skatinamas spalvų pažinimas ir lavinama vaizduotė. Todėl įvairiaspalviai baldai – puikus pasirinkimas.
- Skyrių skaičių ir talpą. Vaikui augant daiktų kiekis tik didėja, todėl patogu rinktis baldus, kurie neužimtų daug vietos, tačiau leistų patogiai ir tvarkingai laikyti įvairius vaiko daiktus. Be įvairaus dydžio spintų praverčia ir pastatomos ar ant sienų kabinamos lentynos – tokiu būdu reikiami daiktai visuomet bus šalia.
Funkcionalūs ir daug vietos neužimantys baldai padės sukurti erdvės pojūtį, taip pat užtikrins laisvą ir nevaržomą vaiko judėjimą kambaryje.
Moksleivio kambarys
Mokyklinio amžiaus vaikų kambario interjeras dažnai išsiskiria didesniu baldų kiekiu ir universaliu, minimalistinio stiliaus pojūčiu.
Jeigu įrengdami mažo amžiaus vaiko kambarį rinkotės didesnius ergonomiškus baldus, tai planuodami moksleivio ar paauglio kambarį juos galite panaudoti dar kartą. Be pagrindinių baldų – spintos, komodos, lentynos, mokyklinio amžiaus vaiko kambaryje turėtų būti ir keletas papildomų baldų:
- Tinkamo dydžio ir ilgaamžis rašomasis stalas. Į mokyklą einantis vaikas daug laiko praleidžia prie stalo, mokydamasis ir užsiimdamas savo mėgstamomis veiklomis. Todėl rašomasis stalas turėtų būti tinkamo dydžio, kad tilptų net keletas daiktų: kompiuteris, pieštukinė, knygos ir sąsiuviniai.
- Patogi ir kokybiška kėdė. Taisyklingą laikyseną užtikrinti ir patogiai sėdėti mokantis reikalinga ir tinkama kėdė. Ji turėtų būti itin ergonomiška ir praktiška, taip pat naudinga ir laisvalaikiui namuose.
- Platesnė ir didesnė lova. Mokyklinio amžiaus vaikai ir paaugliai sparčiai auga, todėl lova turėtų būti didesnė, kad tarnautų daug metų ir leistų mėgautis kokybišku poilsiu.
Šie baldai reikalingi todėl, kad mokyklinio amžiaus vaikas sparčiai auga, taip pat daug laiko praleidžia prie stalo, atlikdamas namų darbus, skaitydamas knygas ir leisdamas laiką prie kompiuterio.
Paauglio ar mokyklinuko vaikų kambario interjeras gali būti susijęs su įvairiais jo pomėgiais, stiliumi ir veiklomis, padėti išreikšti savo asmenybę. Galima rinktis mažus kambario akcentus – pufus, fotelius, įvairias lentynas, kurie leis sukurti įdomesnį ir žaismingesnį kambario interjerą. Galite šiuos baldus leisti rinktis ir pačiam vaikui – taip jis jausis svarbus ir išreikš savo individualius norus.
Paprastas ir malonus procesas
Įrengti vaiko kambarį galėsite daug paprasčiau ir greičiau, jei atsižvelgsite į namų dydį, savo ir vaiko poreikius, taip pat bendrą namų interjerą. Skirtingo amžiaus vaikų poreikiai, žinoma, gali skirtis, todėl pagalvokite, kas svarbu ir koks vaikų kambario interjeras jums patinka.
Svarbu prisiminti, kad įrengdami kūdikio kambarį, turėtumėte skirti daug dėmesio kokybiškam ir saugiam poilsiui, darželinuko kambaryje kurti patogią ir jaukią žaidimų erdvę, o mokyklinio amžiaus vaikui parūpinti patogius rašymo ir poilsio baldus.
Jei norite sužinoti apie vaiko kambario įrengimą daugiau, pasisemti kūrybingų ir originalių idėjų, užsukite čia.